2. Förfarande
Förfarande
Titel: Yttre skötsel
Beskrivning: Upphandlingen avser yttre sommarskötsel för Gästrike Vattens dotterbolag i Ockelbo, Hofors, Gävle, Älvkarleby och Östhammar från våren 2024. Med yttre sommarskötsel avses bl.a. gräsklippning och trimning av grönytor, röjning av högt gräs och sly samt beskäring av buskar. Vidare finns behov av exempelvis sandupptagning på våren och lövupptag på hösten samt extra tjänster efter avrop (t.ex. trädfällning, laga potthål i asfalten, samt viss lagning efter vinterskötseln osv).
Intern identifierare: 13592
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 77312000 Ogräsröjning
Ytterligare klassificering (cpv): 45111220 Röjning av ris och buskar, 77211300 Trädröjning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Upphandlingen avser yttre skötsel för Gästrike Vatten och dess dotterbolag.
Intern identifierare: Yttre skötsel