76554-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: TV-utrustning och audiovisuell utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
AV och videokonferens – hårdvara, programvara och tjänster.
Referensnummer: Dnr. 23.3-7192-16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32320000 TV-utrustning och audiovisuell utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalsområdet omfattar hårdvara, programvara och tjänster inom AV-produkter och videokonferens inom offentliga sektors verksamhet. Avrop sker med förnyad konkurrensutsättning.
Produktomfattningen beskrivs närmare i förfrågningsunderlagets bilaga Kravkatalog.
Några exempel på vanliga produkter är hårdvara, programvara och tjänster för mötes- och konferensrum, utbildnings- och hörsalar samt videokonferenser vilket inkluderar projektorer, bildskärmar, ljudanlägggningar och videokonferenstjänster.
De Konsulttjänster som omfattas av Ramavtal är Installation, Konfiguration, Migrering, Projektledning, Systemadministration, Systemutveckling, Test samt Utbildning.
Produktnära tjänster som omfattas av Ramavtal är:
Lagerhållning, Leverans, Montering och märkning, Destruktion och återvinning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 500 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30191200 Stordiaprojektorer, 30195200 Elektroniska (interaktiva) skrivtavlor och tillbehör, 30195910 Skrivtavlor (whiteboardtavlor), 30237240 Webbkamera, 32232000 Videokonferensutrustning, 32300000 TV- och radioapparater, ljud- eller videobandspelare eller videoavspelare, 32320000 TV-utrustning och audiovisuell utrustning, 32321000 Storbildsprojektorer, 32340000 Mikrofoner och högtalare, 32350000 Delar till ljud- och videoutrustning, 38651000 Kameror, 38652100 Projektorer, 44112600 Ljudisolering, 45314320 Installation av datakablar, 48515000 Programvara för videokonferens, 50340000 Reparation och underhåll av audiovisuell och optisk utrustning, 51310000 Installation av radio-, televisions-, ljud- och videoutrustning, 51411000 Installation av utrustning för bildåtergivning, 51611000 Installation av datorer, 71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik, 72212515 Programvaruutvecklingstjänster för videokonferens
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen genomförs genom ett öppet upphandlingsförfarande enligt lagen (2007:1091) om offentlig upphandling, LOU.
Produktområden och produkter i ramavtalsområdet beskrivs i förfrågningsunderlagets bilaga Kravkatalog. Några exempel på vanliga produkter är hårdvara, programvara och tjänster för mötes- och konferensrum, utbildnings- och hörsalar samt videokonferenser vilket inkluderar projektorer, bildskärmar, ljudanlägggningar och videokonferenstjänster.
Upphandlingsföremålet:
Ramavtalet ska tillgodose kunders behov av bland annat produkter för bild, ljud och foto samt produkter inom videokonferens och liknande audiovisuella (AV) produkter för elektroniska och tekniska möten. Det ska även tillgodose kunders behov av leverans och installation i exempelvis nya eller befintliga mötes- och konferensrum, utbildnings- och hörsalar, vårdmiljöer samt i andra verksamheter, sammanhang och situationer där kunden har behov av att använda produkter som omfattas av ramavtalet.
I denna upphandling finns stora möjligheter avseende hur produkter för AV och videokonferens levereras och installeras då upphandlingen omfattar hårdvara och programvara för installation i kunds IT-miljö och molntjänst.
Vidare omfattas också en paketerad tjänst som i denna upphandling kallas kundunik tjänsteleverans. Kundunik tjänsteleverans är en it-miljö som endast en viss kund kan arbeta i, denna IT-miljö inkluderar en kombination av drift, övervakning, hårdvara, programvara och support.
Ramavtal AV och videokonferens – hårdvara, programvara och tjänster omfattar produkter som Hårdvara, Programvara, Molntjänst, Kundunik tjänsteleverans, Konsulttjänster samt produktnära tjänster inom AV och videokonferens.
Produktområden och produkter i ramavtalsområdet beskrivs i förfrågningsunderlagets bilaga Kravkatalog.
De Konsulttjänster som omfattas av Ramavtal är Installation, Konfiguration, Migrering, Projektledning, Systemadministration, Systemutveckling, Test samt Utbildning. Konsulttjänster kan avropas i form av resurstjänst eller uppdragstjänst. Se avsnitt 4.2, Bilaga Kravkatalog för en utförligare beskrivning av dessa Konsulttjänster.
Produktnära tjänster som omfattas av Ramavtal är: Lagerhållning, Leverans, Montering och märkning, Destruktion och återvinning.
Elektronisk anbudsinlämning:
Statens inköpscentral använder sig av det webbaserade upphandlingsverktyget Tendsign för hantering av förfrågningsunderlag och anbud. Anbud kan således inte lämnas i pappersformat, via fax eller e-post.
Frågor om förfrågningsunderlaget:
Alla frågor om förfrågningsunderlaget ställs till och besvaras av Statens inköpscentral via Tendsign. Frågor besvaras och förmedlas till samtliga som hämtat förfrågningsunderlaget via Tendsign, alla frågor och svar som publiceras är avidentifierade.
Antal ramavtalsleverantörer:
Statens inköpscentral kommer att anta högst åtta (8) ramavtalsleverantörer under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda obligatoriska krav. Ramavtalsleverantör vars anbud uppfyller ställda obligatoriska krav och som tillhör de åtta (8) bästa kan ändå komma att inte antas om deras anbud vid utvärderingen erhållit påtagligt lägre utvärderingspoäng jämfört med andra anbud som erhållit högre poäng och som därmed inte tillför något mervärde i upphandlingen.