2. Förfarande
Förfarande
Titel: Avtal Larmöverföring_Larmledning
Beskrivning: Upphandling avslutad.
Intern identifierare: TN 2022/2771
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 64200000 Telekommunikationstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 64210000 Telefon- och dataöverföring, 64220000 Telekommunikationstjänster utom telefon- och dataöverföringstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Kommunen har idag 252 larmsändare för larmöverföring och larmledning av brandlarm, inbrottslarm, personlarm och driftlarm på olika typer av anläggningar. Tjänsten avseende larmöverföring och larmledning ska vara knuten dels till redan befintliga larmsändare, dels kommande larmsändare dels larmsändare som är levererade innan 2022-12-31 och som inte berörs av nedstängningen av mobilnäten för 2G samt 3G ska anslutas till det nya tjänsteavtalet from 2023-07-01.
Intern identifierare: Avtal Larmöverföring_Larmledning