Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel, kompletteringshandel
Referensnummer: 2021-01
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att tillgodose behovet av leverantörer på nära håll för snabba och akuta kompletteringsköp. En del köp är också av karaktären pedagogiska inköp/social träning då dessa köp görs tillsammans med brukare/kunder från kommunens verksamheter. I upphandlingen ingår inte köp av tobak, snus, alkohol, spel eller medicin.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15130000 Köttvaror, 15321000 Fruktjuicer, 15500000 Mejeriprodukter, 15613300 Flingor, 15811000 Brödprodukter, 15831200 Vitt socker, 15860000 Kaffe, te och liknande produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen