2. Förfarande
Förfarande
Titel: 17213, Liggande stammar Handelsministern 1
Beskrivning: Upphandlingen avbryts. AB Stockholmshems har beslutat att rubricerat projekt ska utföras med annan för projektet mer fördelaktig teknisk lösning.
Intern identifierare: 2023-1008
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45262700 Ombyggnadsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45262690 Renovering av byggnader, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Entreprenaden omfattar byte av liggande stammar, samlingsledningar för dag- och spillvatten inkl. betongarbeten i fastighet Handelsministern 1, i stadsdelen Bagarmossen. Beställaren har för avsikt att utföra Handelsministern 1 som ett pilotprojekt med möjlighet till avrop av option Försvarsministern 1, som till storlek och omfattning är likvärdig Handelsministern 1.
Intern identifierare: 17213, Liggande stammar Handelsministern 1