2. Förfarande
Förfarande
Titel: Arkivlokaler Nässjö
Beskrivning: Objektet avser nyproduktion av arkivbyggnad med arkivlokaler för Region Jönköpings län . Arkivlokaler skall därför byggas enligt gällande föreskrift, Riksarkivets författningssamling, RA-FS 2013:4. Den nya arkivbyggnaden föreslås byggas med material och metoder som väl överensstämmer med Region Jönköpings läns ambitioner och Nässjö kommuns vision för ”Västra staden”. Byggnadens totala bruttoarea bedöms till knappt 7000m².
Intern identifierare: 23/1278
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000