2. Förfarande
Förfarande
Titel: Värmepumps- och kylanläggningar
Beskrivning: Uppdraget avser tjänster så som förebyggande och avhjälpande underhåll och tjänster kopplade till uppdraget (inköp av reservdelar, köldmedia mm) samt teknisk kontroll och periodisk läckagekontroll på befintliga anläggningar från Friotherm AG. Behovet finns på avfallskraftvärmeverket i Malmö. För direkttilldelningen i denna annonsering om frivillig förhandsinsyn tillämpas en avtalsspärr om 10 dagar. Sista dagen att inkomma med synpunkter är 2025-11-24.
Intern identifierare: 2025-057
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Ytterligare om kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 50000000 Reparation och underhåll
Ytterligare klassificering (cpv): 42530000 Delar till kyl- och frysutrustning samt värmepumpar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Option: Möjlighet till konvertering från ett köldmedium till ett annat i befintlig Friotherm-utrustning enligt regelverk. Option: Inköp av ny utrustning, exempelvis värmepump, kylmaskin, montering, driftsättning samt serviceavtal enligt separat offert. Option: Fjärrövervakning enligt separat offert. Ska godkännas av Sysav IT först.