See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Bilpool och hyrbilar
Beskrivning: Bilpool: Upphandlingen består av drift och underhåll av bilpool på fyra (4) olika adresser med el bilar, samt bokningssystem med funktioner för information, bokning och statistik över nyttjandet. Biluthyrning: Upphandlingen avser kort- och långtidshyra (ej leasing) av personbilar, minibussar och mindre arbetsfordon. Upphandlingen består av sju anbudsdelar: 1. Bilpool Växjö kommun och VEAB 2. Korttidsinhyrning av personbilar och minibussar - Växjö kommun 3. Korttidsinhyrning av personbilar och minibussar - Uppvidinge kommun 4. Korttidsinhyrning av personbilar och minibussar - Älmhult kommun 5. Arbetsfordon med "lätt lastbilsegenskaper" - Växjö kommun 6. Arbetsfordon med "lätt lastbilsegenskaper" - Uppvidinge kommun 7. Arbetsfordon med "lätt lastbilsegenskaper" - Älmhult kommun UM har för avsikt att anta en (1) leverantör för respektive anbudsdel.
Intern identifierare: KS 2024-00190
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60171000 Uthyrning av personbilar med förare
Ytterligare klassificering (cpv): 34100000 Motorfordon, 34110000 Personbilar, 34115200 Motorfordon för transport av färre än tio personer, 34136000 Skåpbilar, 34144900 Elfordon
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Bilpool Växjö och VEAB
Beskrivning: Bilpool: Upphandlingen består av drift och underhåll av bilpool på fyra (4) olika adresser med el-bilar, samt bokningssystem med funktioner för information, bokning och statistik över nyttjandet.
Huvudklassificering (cpv): 60170000 Uthyrning av fordon för personbefordran med förare
Ytterligare klassificering (cpv): 34110000 Personbilar
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Hyrbilar och minibussar Uppvidinge kommun
Beskrivning: Upphandlingen avser kort- och långtidshyra (ej leasing) av personbilar, minibussar.
Ytterligare klassificering (cpv): 34110000 Personbilar, 34115200 Motorfordon för transport av färre än tio personer
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Hyrbilar och minibussar Älmhult kommun
Beskrivning: Upphandlingen avser kort- och långtidshyra (ej leasing) av personbilar och minibussar.
Ytterligare klassificering (cpv): 34100000 Motorfordon, 34110000 Personbilar, 34115200 Motorfordon för transport av färre än tio personer
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: MALL, Växjö kommun (1)
Ytterligare klassificering (cpv): 34100000 Motorfordon, 34110000 Personbilar, 34136000 Skåpbilar
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Hyrbilar och minibussar Växjö kommun
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: "Lätt lastbilsegenskaper" skåpbilar Växjö kommun
Beskrivning: Upphandlingen avser kort- och långtidshyra (ej leasing) av mindre arbetsfordon.
Ytterligare klassificering (cpv): 34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel, 34100000 Motorfordon
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: "Lätt lastbilsegenskaper" skåpbilar Uppvidinge kommun
Ytterligare klassificering (cpv): 34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel, 34100000 Motorfordon, 34130000 Motorfordon för godstransport
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: "Lätt lastbilsegenskaper" skåpbilar Älmhult kommun