2. Förfarande
Förfarande
Titel: Datacenter och serverhallsdrift
Beskrivning: Upphandling av Ramavtal för datacentertjänster och serverhallsdrift. se upphandlingsdokumenten i sin helhet.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Datacenter nr 1
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105804:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48800000 Informationssystem och servrar, 48820000 Servrar, 48821000 Nätservrar, 48822000 Datorservrar, 48825000 Webbservrar, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Det är möjligt att tilläggsköpa produkter och tjänster. Exakt vilka delar som berörs framgår av upphandlingsdokumenten.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Serverhallsdrift nr 2
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105804:Lot:2