2. Förfarande
Förfarande
Titel: Arbetskläder
Beskrivning: Upphandlingen avser varsel och yrkeskläder, handskar, arbetsskor och skyddsutrustning till personalen i Helsingborgs Hamn. Arbetskläderna ska vara anpassade för olika arbetsmiljöer och väderförhållanden, samt bidra till att stärka hamnens professionella image. Syftet med denna upphandling är att anskaffa arbetskläder som uppfyller hamnens behov av säkerhet, komfort och hållbarhet. Genom att välja rätt leverantör och produkter, strävar vi efter att förbättra arbetsmiljön för våra medarbetare, minska risken för arbetsrelaterade skador och främja en enhetlig och professionell framtoning. Upphandlingen ska säkerställa att arbetskläderna är kostnadseffektiva, miljövänliga och uppfyller alla relevanta standarder och krav.
Intern identifierare: 25/9
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
Ytterligare klassificering (cpv): 18110000 Arbetskläder för män, 18130000 Specialarbetskläder, 18140000 Tillbehör till arbetskläder, 18143000 Skyddskläder, 18830000 Skyddsskor
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000