See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Larmsändare
Beskrivning: Upphandling avslutad.
Intern identifierare: TN 2022/2770
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem
Ytterligare klassificering (cpv): 35820000 Annan utrusning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Upphandlingen omfattar köp av larmsändare (hårdvara). Kommunen har idag 252 larmsändare för larmöverföring av brandlarm, inbrottslarm, personlarm och driftlarm. Dessa behöver bytas ut till larmsändare som klarar GSM-överföring lägst 4G då mobilnät för 2G och 3G kommer att släckas ner innan 2025 års utgång.
Intern identifierare: Ramavtal Larmsändare