76646-2019 - ÄndringSverige-Sölvesborg: Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel
Referensnummer: KSKLK 2018/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Bromölla, Sölvesborgs kommun och Bromölla Sölvesborg Kommunalförbund inbjuder till anbudsgivning på Livsmedel.
Syftet med denna upphandling är att säkerställa behov av säkra leveranser av livsmedel samt tillhandahålla god och näringsriktig kost under avtalsperioden samt även ge mindre företag möjlighet att bli leverantörer. Vi ber Er uppmärksamma att i upphandlingen finns det bl.a. krav på ekologiska produkter samt utökade djurskyddskrav.