2. Förfarande
Förfarande
Titel: Nybyggnad av idrottshall, Karstorpshallen, Lomma kommun
Beskrivning: Nybyggnad av idrottshall och skateboardanläggning med kringfunktioner samt kompletterande ytor för skolverksamhet, på Karstorps Norra skolområde. Befintlig hall är fulltecknad vilket är bakgrunden till varför en ny större idrottshall behöver byggas samtidigt som den gamla hallen står kvar under en övergångsperiod. Nuvarande idrottshall kommer i framtiden att rivas exklusive skyddsrumsfaciliteter, teknikytor samt övriga biytor i källarplanet.
Intern identifierare: 24/55
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000