2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tekniska konsulter - Krokom (El, VVS, Brand samt Utredningar)
Beskrivning: Denna upphandling avser ramavtal med flera leverantörer (Konsulter) inom följande Anbudsområden/fackområden: - El - VVS - Brand - Utredningar m.m.
Intern identifierare: 23/50
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Förfarandets viktigaste kännetecken: Enligt beskrivningen i upphandlingsdokumentet.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71241000 Genomförbarhetsstudie, rådgivning och analys, 71243000 Utkast till planer (system och integration), 71244000 Kostnadsberäkning, kostnadsövervakning, 71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster, 71251000 Arkitekt- och byggmätningstjäster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71315000 Byggnadsteknik, 71315100 Byggnadsmaterialrådgivning, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71315210 Rådgivning i samband med byggnadsteknik, 71315300 Byggmätning, 71315400 Byggnadsinspektion, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71319000 Sakkunnig juridisk hjälp, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Tekniska konsulter
Beskrivning: Upphandlingen omfattar anskaffning av ramavtal avseende tekniska konsulter inom ett antal definierade anbudsområden för att täcka Beställarens löpande behov av tekniska konsulter inom aktuella områden. Följande Anbudsområden/fackområden omfattas: - El - VVS - Brand - Utredningar m.m.
Huvudklassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71315000 Byggnadsteknik, 71315100 Byggnadsmaterialrådgivning, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71340000 Integrerade byggtekniska tjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71630000 Teknisk besiktning och provning
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde 1 – El
Beskrivning: Konsulten ska kunna handlägga uppdrag samt projektera och redovisa handlingar med hjälp av CAD inom fackområdena starkström, svagström, data och telesystem och el-tekniska systemfunktioner med inriktning på hyresbostäder och kommunala byggnader såsom skolor, förskolor och äldreboenden.
Huvudklassificering (cpv): 71314100 Tjänster på elområdet
Ytterligare klassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71314200 Energiförvaltning, 71314300 Konsulttjänster för energibesparing, 71316000 Konsulttjänster för telekommunikation, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71323000 Teknisk konstruktion av process- och produktionsindustrin, 71323100 Konstruktion av elnät, 71323200 Teknisk konstruktion av anläggning
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Anbudsområde 2 – VVS
Beskrivning: Konsulten ska kunna handlägga uppdrag samt projektera och redovisa handlingar med hjälp av CAD inom fackområdena värme, sanitet, kyla, sprinklersystem, gas, tryckluft, komfortventilation och kyla och ha kunskap om VVS-processtyrning, med inriktning på hyresbostäder och kommunala byggnader såsom skolor, förskolor och äldreboenden. Ansvara för upprättande av kostnadsberäkningar, normenliga ritningar, tekniska beskrivningar och beräkningar samt övriga handlingar. Konsulten förutsätts ha god kompetens rörande arbetsmiljöfrågor som behövs för projekt.
Huvudklassificering (cpv): 71322200 Konstruktion av rörledningar
Ytterligare klassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation, 76600000 Besiktning av rörledningar
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Anbudsområde 3 – Brandteknik
Beskrivning: Konsulten ska kunna handlägga uppdrag samt projektera och redovisa handlingar inom fackområdet Brandteknik med inriktning på hyresbostäder och kommunala byggnader såsom skolor, förskolor och äldreboenden. I uppdraget ingår bland annat rådgivning, brandteknisk projektering och dokumentation, medverkan som sakkunnig vid t ex tekniskt samråd enligt PBL, arbetsmiljöplanering, utrymningsdimensionering, systematiskt brandskyddsarbete (SBA), upprätta riskanalyser samt besiktningsarbete och kontroll åt Beställaren.
Ytterligare klassificering (cpv): 45343000 Installation av brandskydd, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror, 71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion, 71317200 Hälso- och säkerhetstjänster, 71317210 Konsulttjänster för hälsa och säkerhet, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71319000 Sakkunnig juridisk hjälp, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71323200 Teknisk konstruktion av anläggning, 75251110 Brandskyddstjänster
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Anbudsområde 4 – Utredning m.m.
Beskrivning: Konsulten ska kunna genomföra utredningar inom olika områden så som: - Buller/vibrationsutredningar - Markföroreningsutredningar - Kultur-, djur- och naturvärdesinventeringar - Trafikutredningar - Riskutredning - Miljökonsekvensbeskrivning - MBK (mätning, beräkning och kartering)
Huvudklassificering (cpv): 79720000 Utredning
Ytterligare klassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313400 Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 71313420 Miljönormer för bygg- och anläggningsarbeten, 71313430 Analys av miljöindikatorer för bygg- och anläggningsarbeten, 71313440 Tjänster avseende miljökonsekvensbedömning (MKB) för bygg- och anläggningsarbeten, 71313450 Miljöövervakning för bygg- och anläggningsarbeten, 71315000 Byggnadsteknik, 71315300 Byggmätning, 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 77231400 Skogsinventering