76708-2019 - PlaneringSverige-Vänersborg: Programvara för undervisning
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lärplattform RFI
Referensnummer: D.nr: 2018/41
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48190000 Programvara för undervisning
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen omfattar berörda i Vänersborgs kommuns förskola, fritidshem, grundsärskola och grundskola. Systemet ska vara tillgängligt för våra ca 1300 pedagoger och annan personal samt för ca
6 100 barn och elever och deras vårdnadshavare inom kommunens förskolor och grundskolor samt grundsärskolan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48931000 Programvara för utbildning, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
RFI upphandling av Lärplattform för Vänersborgs kommun.