767080-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Elektrifiering av bussdepåer i Södertälje, Frihamnen och Kallhäll TN 2024-1133
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor - Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelElektrifiering av bussdepåer i Södertälje, Frihamnen och Kallhäll TN 2024-1133
BeskrivningProjektet avser nybyggnad av elbussladdningssystem på bussdepåerna i Frihamnen, Kallhäll och Södertälje. Upphandlingen avser att utse en entreprenör som tillverkar och levererar fördelningsstationer samt nätstationer i god tid innan start av trafikdrift till de olika depåerna: Upphandlingen är uppdelad i tre huvuddelar, där varje bussdepå utgör en huvuddel samt tillhörande optioner .
Intern identifierareTN 2024-1133
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Ytterligare om kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 31200000 Eldistributions- och reglerutrustning, 31213000 Distributionsutrustning, 31213300 Kabeldistributionsskåp, 31230000 Delar till eldistributions- eller reglerutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelElektrifiering av bussdepåer i Södertälje, Friha.
BeskrivningProjektet avser nybyggnad av elbussladdningssystem på bussdepåerna i Frihamnen, Kallhäll och Södertälje. Upphandlingen avser att utse en entreprenör som tillverkar och levererar fördelningsstationer samt nätstationer i god tid innan start av trafikdrift till de olika depåerna. Upphandlingen omfattar totalt 15 nätstationer och 3 fördelningsstationer fördelat på tre depåer.
Ytterligare klassificering (cpv): 31200000 Eldistributions- och reglerutrustning, 31210000 Elektrisk utrustning för till- och frånslagning eller skydd av elektriska kretsar, 31213300 Kabeldistributionsskåp
Mängd5
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelKvalificeringskrav
Beskrivning.
Ytterligare klassificering (cpv): 31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning, 31200000 Eldistributions- och reglerutrustning