767458-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Telefonväxlar – Telefoni, Växel och Operatörstjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelTelefoni, Växel och Operatörstjänster
BeskrivningUpphandlingen avser telekommunikationstjänster för ett gemensamt avtal för nedanstående organisationer under en period om sex (6) år: - Gislaveds kommun - Gnosjö kommun - Värnamo kommun - Fastighets AB Järnbäraren. Vaggeryd kommun, Vaggeryds-Skillingaryds Bostads AB (VSBO) och verksamheten Samverkan, Återvinning och Miljö (SÅM) har option på att ingå avtal med vinnande anbudsgivare. Följande objekt omfattas av upphandlingsprojektet: - Kommunikationsplattform(ar) inkl. funktionalitet och fasta telefoner. - Fasta operatörstjänster och mobila operatörstjänster telefoni - Stödverktyg för teleadministration (anknytningsadministration, beställning, leverans, statistik etc.) - Telefonkonferens - Integration mot utvalda affärssystem, i första hand synkronisering av mobil-telefoner mot e-post, telefonkatalog samt kalender. - Förstärkning av mobil täckning med inomhusnät, där så krävs - Implementation - Service och support - Utbildning - Effektiva samverkansformer Följande områden ingår inte: - Mobila terminaler och tillbehör
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 32543000 Telefonväxlar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:85256:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 32546100 Digitala telefonväxlar, 64200000 Telekommunikationstjänster, 64214200 Telefonväxeltjänster