767608-2023 - ResultatSverige-Lund: Arkitekttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
LKF - Ramavtal för konsulttjänster avseende arkitektur
Referensnummer: 23/29
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Lunds Kommuns Fastighets AB bildades 1947 och har sedan dess varit ett
helägt kommunalt bolag.
LKF har ett återkommande behov av att få utfört arkitekttjänster
avseende bland annat bygglovs-, plan-, markplaneringsärenden samt
framtagande av förfrågningsunderlag. Denna upphandling avser
arkitekttjänster för nyproduktion av hyresrätter samt renoverings-, underhålls-,
ombyggnads-, anpassnings- och tillbyggnadsarbeten av befintliga hyresrätter,
särskilda bostäder och lokaler.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen