7678-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Teknisk provning, analys och konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Besiktningstjänster
Referensnummer: RS 2140-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar kontrakt för konsulttjänster för revisionsbesiktning av elanläggningar, hissar, portar, brandrevision och besiktning vattensprinkler, inertgasanläggningar samt tryckbärande anläggningar i fastigheter ägda av Region Västerbotten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Elrevision
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling omfattar ramavtal för konsulttjänster för revisionsbesiktning av elanläggningar, hissar, portar, brandrevision och besiktning vattensprinkler, inertgasanläggningar samt tryckbärande anläggningar i fastigheter ägda av Region Västerbotten. Omfattning och behov av besiktningar framgår av bifogade dokument i upphandlingen i följande bilgor:
Bilaga 5            Objektsförteckning elrevision
Bilaga 6            Objektsförteckning brandrevision
Bilaga 7            Objektsförteckning vattensprinkler
Bilaga 8            Objektsförteckning inertgas
Bilaga 9            Objektsförteckning trycksatta anläggningar
Bilaga 10          Objektsförteckning hissar och portar
Takvolym i denna upphandling är 6 MSEK och avser alla områden (bilaga 5-10).
Revisionsbesiktning automatiska brandlarmsanläggningar
Del nr: 2
Revisionsbesiktning vattensprinkleranläggningar
Del nr: 3
Revisionsbesiktning inertgasanläggningar
Del nr: 4
Säkerhetsbesiktning trycksatta anordningar
Del nr: 5
Säkerhetsbesiktning hissar och portar
Del nr: 6