2. Förfarande
Förfarande
Titel: Anskaffning G-båt
Beskrivning: Denna upphandling genomförs med anledning av att FMV fått uppdraget att anskaffa 20 stycken nya Gruppbåtar (G-båt 30) till Försvarsmakten. Utöver denna anskaffning ingår optioner på ytterligare upp till 30 stycken Gruppbåtar samt reservdelar och utbildning.
Intern identifierare: 24FMVU3066
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34521000 Specialbåtar
Ytterligare klassificering (cpv): 34521100 Bevakningsbåtar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: FMV har fått uppdraget att anskaffa 20 st Gruppbåtar (G-båt 30). Utöver nämnd återanskaffning ingår optioner för ytterligare upp till 30 båtar.
Intern identifierare: Anskaffning G-båt