768452-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Reparation och renovering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal mindre och mellanstora byggentreprenader
Referensnummer: 1409-2022/23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45453000 Reparation och renovering
II.1.4.
Kort beskrivning
Riksdagsförvaltningen (RDF) förvaltar och underhåller riksdagens hus. Målet för denna upphandling är att teckna ramavtal med tre entreprenörer avseende mindre och mellanstora byggentreprenader värda upp till cirka 10 milj.kr per avropat projekt.
Upphandlingen genomförs som en säkerhetsskyddad upphandling.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45212300 Anläggningsarbeten för konst- och kulturbyggnader, 45212350 Byggnader av särskilt historiskt eller arkitektoniskt intresse, 45261310 Plåtslageri, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45442100 Målning, 45453100 Renoveringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen