768540-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Avloppspumpar – DIS Pumpstationer Lumire
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: DIS Pumpstationer Lumire
Beskrivning: Upphandlingen avser Luleå Miljöresurs ABs behov av pumpstationer, och förfarandet avser ett dynamiskt inköpssystem.
Intern identifierare: KLF 2024/2063
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 42122220 Avloppspumpar
Ytterligare klassificering (cpv): 45232423 Byggnation av avloppspumpstationer
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Pumpstationer med separationsteknik
Beskrivning: Behov av spillvattenpumpstationer kan vara av liten eller medelstor storlek med torr sump och sluten pumpenhet med separationsteknik.
Intern identifierare: Pumpstationer med separationsteknik
Ytterligare klassificering (cpv): 42122220 Avloppspumpar
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Pumpstationer med traditionell våt sump
Beskrivning: Behov av Spillvattenpumpstationer av liten eller medelstor storlek med våt sump och dränkta pumpar.
Intern identifierare: Pumpstationer med traditionell våt sump
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Pumpstationer
Beskrivning: När beställaren i förväg inte bestämt vilket av alternativen av pumpstationer (med separationsteknik eller traditionell vår sump) behovet avser utan det kan vara antingen eller. En beskrivning av vad som utför tilldelning kommer beskrivas i avropet. Om det under DIS:ens annonseringstid utvecklas andra typer av pumpstationer kan dem avropas i detta delområde.
Intern identifierare: Pumpstationer
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: LTA-pumpstationer
Beskrivning: LTA-pumpstationer för spillvatten för i huvudsak utbyggnadsområden.
Intern identifierare: LTA-pumpstationer