768569-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – ARN Projektörer Pir G
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelARN Projektörer Pir G
BeskrivningProjekt Pir G utgör en viktig byggsten i den totala långsiktiga kapacitetsutvecklingen för Stockholm Arlanda Airport och anses utgöra en hörnsten i den framtida tillväxten. Projekt Pir G omfattar dels ca. 34 hektar rampytor inkl. taxibana samt själva byggnaden som utgör ca 94 000 kvm byggnadsarea och innefattar terminalbyggnad i 5 plan, samt 7 gatehus med totalt 14 gater. Projektet omfattar även uppförande av den så kallade Knutpunkten vilken binder ihop Pir G med den befintliga Pir F samt övriga delar av Terminal 5. I byggnadens källarplan och markplan skapas utrymme för att inrymma en ny bagageanläggning som levereras av bagageprojektet.Samtliga huvudentreprenader i Projekt Pir G har redan projekterats till nivån förfrågningsunderlag/bygghandling under 2020, men pga. Covid-19-pandemin pausades projektet på obestämd tid. Under 2024 fattades beslut om att påbörja ett omtag i form av programskede för att först identifiera ändrade kravställningar och därefter ta fram ett ändringsprogram under 2025 som ska utgöra ny kravställning inför ett kommande projekteringsskede. Upphandlingen består av ett (1) huvuduppdrag och två (2) optioner. För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget. Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudsansökningen. Användandet av ESPD är frivilligt.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelOmråde 1 - Brand
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105809:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelOmråde 2 - El och tele
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105809:Lot:2
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelOmråde 3 - Styr
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105809:Lot:3
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelOmråde 4 - Transport
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105809:Lot:4
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelOmråde 5 - VS
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105809:Lot:5
Del (anbudsområde)LOT-0006
TitelOmråde 6 - Sprinkler
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105809:Lot:6
Del (anbudsområde)LOT-0007
TitelOmråde 7 - Ventilation
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105809:Lot:7
Del (anbudsområde)LOT-0008
TitelOmråde 8 - Väg och layout
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105809:Lot:8
Del (anbudsområde)LOT-0009
TitelOmråde 9 - VA
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105809:Lot:9
Del (anbudsområde)LOT-0010
TitelOmråde 10 - Fjärrvärme och Fjärrkyla
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105809:Lot:10
Del (anbudsområde)LOT-0011
TitelOmråde 11 - Hydrant
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105809:Lot:11