768577-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Tjänster för organisering av utställningar, mässor och kongresser – Mässmontersystem, Lunds universitet
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelMässmontersystem, Lunds universitet
BeskrivningLunds universitet har som syfte att upphandla en leverantör för hantering av mässmontersystem. I uppdraget ingår transport, montering, uppdatering av material samt lagerhållning av Lunds universitets befintliga monter. Mässmontersystem används på olika typer av event och mässor. Deltagande sker årligen på ett antal studentmässor/arrangemang i Sverige - normalt vid utbildningsmässorna i Göteborg, Stockholm och Malmö samt vid Öppet Hus i Lund. Denna typ av arrangemang är en viktig del av studentrekryteringen då mässorna ger gymnasiestudenter runt om i landet en möjlighet att träffa universitetsstudenter och studievägledare för att fråga om olika studiealternativ.
Intern identifierareV 2024/1868
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79950000 Tjänster för organisering av utställningar, mässor och kongresser
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningLunds universitet har som syfte att upphandla en leverantör för hantering av mässmontersystem. I uppdraget ingår transport, montering, uppdatering av material samt lagerhållning av Lunds universitets befintliga monter. Mässmontersystem används på olika typer av event och mässor. Deltagande sker årligen på ett antal studentmässor/arrangemang i Sverige - normalt vid utbildningsmässorna i Göteborg, Stockholm och Malmö samt vid Öppet Hus i Lund. Mässverksamheten är en viktig del av studentrekryteringen då mässorna ger gymnasiestudenter runt om i landet en möjlighet att träffa universitetsstudenter och studievägledare för att fråga om olika studiealternativ.
Intern identifierareMässmontersystem, Lunds universitet