768593-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Säkerhetstjänster – Bevakning av campusområden
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelBevakning av campusområden
BeskrivningVälkommen att ansöka om att få delta i Uppsala universitets upphandling av ronderande bevakning av Universitetets campusområden som primärt finns i Uppsala och i Visby. Uppsala universitet genomför ett förhandlat förfarande för att ta tillvara leverantörernas kunskap och erfarenhet kring vilka möjligheter till lösningar som finns i dagsläget. Syftet med upphandlingen är det ska resultera i en leverans av ett bevakningsuppdrag som på bästa sätt tillgodoser Uppsala universitets behov och skapar en trygghet på campusområden. Uppsala universitets målbild är med leverantörers kunnande och erfarenhet finna och arbeta fram en hållbar lösning som erbjuder studenter och personal men även besökare en trygg miljö. Detta genom att områdesbevaka campusområdena i Uppsala dygnet runt. Detta skapar en hög grad av synlighet, flexibilitet och rörlighet. För att uppnå en optimal områdesbevakning sker denna med rondering per bil och till fots.
Intern identifierareUH 2024/62
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79710000 Säkerhetstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 79711000 Larmövervakningstjänster, 79713000 Vakttjänster, 79714000 Övervakningstjänster, 79715000 Patrullering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningRonderande bevakning av Uppsala Universitetets campusområden.
Intern identifierareBevakning av campusområden
Optioner
Beskrivning av alternativenSe upphandlingsdokumenten