2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tvätt- och textilservice 2024
Beskrivning: Upphandlingen avser tvätt- och textilservice för Region Blekinge. Regionen avser genom denna upphandling att säkerställa en kostnadseffektiv, kvalitativ och hållbar leverans av tvätt- och textilrelaterade tjänster under hela avtalsperioden. Upphandlingsdokumentationen publiceras i både svensk och engelsk version för att möjliggöra anbudsgivning från såväl nationella som internationella leverantörer. Anbud kan därför lämnas på svenska och engelska. Vid eventuella skillnader mellan språkversionerna ska den svenska versionen äga företräde, om inte annat uttryckligen anges. The procurement concerns laundry and textile services for Region Blekinge. Through this procurement, the Region aims to ensure a cost-effective, high-quality, and sustainable delivery of laundry and textile-related services throughout the contract period. The procurement documents are published in both Swedish and English to enable tenders from national and international suppliers. Tenders may therefore be submitted in either Swedish or English. In the event of any discrepancies between the language versions, the Swedish version shall prevail, unless otherwise expressly stated.
Intern identifierare: RB2024-0545
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 98311100 Tvätthantering
Ytterligare klassificering (cpv): 19200000 Textilier och tillhörande varor, 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Upphandlingen avser tvätt- och textilservice för Region Blekinge.
Intern identifierare: Tvätt- och textilservice 2024