Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Magnetkamera
Referensnummer: MT 2018-0037 / 18RS451
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser en MR-utrustning för leverans till Röntgenkliniken, område thorax, kärl och diagnostik med placering på onkologiska kliniken, Universitetssjukhuset Örebro.
Upphandlingen omfattar även option på utbildning samt option på serviceavtal.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33111000 Röntgenapparatur, 33111600 Apparatur för radiografi, 33111610 Apparatur för MR-undersökning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen