76877-2021 - ResultatSverige-Norrköping: Arbetskläder för män
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Tjänstedräkt
Referensnummer: 2019-20529
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18110000 Arbetskläder för män
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Kriminalvårdens tjänstedräkt och är delad i 3 anbudsområden enligt nedan:
Anbudsområde 1: Överdelar och byxor
Anbudsområde 2: Ytterplagg och tillbehör
Anbudsområde 3: Representativa plagg
Upphandlingen avser Kriminalvårdens tjänstedräkt och är delad i 3 anbudsområden.
Anbudsgivare kan lämna anbud inom ett eller flera anbudsområden.
I denna upphandling ska anbudsgivaren offerera plagg utifrån de behov som Kriminalvården har för sin tjänstedräkt och som finns beskrivna i upphandlingsunderlaget.
Kriminalvårdens uppdrag är att ansvara för att verkställa utdömda påföljder, bedriva häktesverksamhet samt utföra transporter och personutredningar i brottmål. Tjänstedräkten tillhandahålls till de medarbetare (till största delen kriminalvårdare) som arbetar klientnära i häkten, anstalter och den nationella transportenheten (NTE).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör, 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 18222100 Kostymer, dräkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen