76883-2018 - ResultatSverige-Norrköping: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling tjänster inom området Informationssäkerhet
Referensnummer: 2017-20445
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Kriminalvården är en upphandlande myndighet med organisationsnummer 202100-0225 och inbjuder Er härmed att lämna anbud avseende ramavtal för tjänster inom informationssäkerhet.
Information om upphandlingen.
Beskrivning av upphandling.
För att säkerställa att växande krav på informationssäkerhet och personuppgiftsbehandling upprätthålls och uppfylls upphandlar Kriminalvården nu tjänster för avrop inom informationssäkerhet. Kriminalvården har ett kontinuerligt behov av konsulter inom detta område med varierande kompetens och ofta med kort varsel.
Syftet med upphandlingen är att tillgodose Kriminalvårdens behov av extern kompetens och erfarenhet inom informationssäkerhet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72212732 Programvaruutvecklingstjänster för datasäkerhet, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72225000 Värdering och granskning av kvalitetssäkring av system, 79417000 Konsulttjänster för säkerhet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen