2. Förfarande
Förfarande
Titel: Systemstöd för beräkning av kostnad per patient (KPP)
Beskrivning: KPP står för kostnad per patient och innebär att kostnaden beräknas för varje individuell vårdkontakt. KPP innehåller information om vilken hälso- och sjukvård som utförts, av vem och till vilken patient samt vilka resurser som använts vid varje vårdkontakt. Systemet bygger på att de vårdtjänster som utförs i sjukvården kostnadsberäknas för att sedan föras till den patient som erhållit vårdtjänsten. Det senare kallas att matcha vårdtjänster till rätt vårdkontakt
Intern identifierare: HSN 2023-0660
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Ytterligare om kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 71244000 Kostnadsberäkning, kostnadsövervakning
Ytterligare klassificering (cpv): 30196000 Planeringssystem, 39132000 Registersystem, 48000000 Programvara och informationssystem, 48800000 Informationssystem och servrar, 48810000 Informationssystem, 48814000 Medicinska informationssystem, 48814200 Patientadministrativt system, 48814500 Datorstött patientsystem, 48990000 Programvara för kalkylprogram och utvidgningar, 48991000 Kalkylprogram, 72212210 Programvaruutvecklingstjänster för nätverk, 72212213 Programvaruutvecklingstjänster för operativsystemsutvidgningar, 72212214 Programvaruutvecklingstjänster för nätverksoperativsystem, 72212400 Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer, 72212440 Programvaruutvecklingstjänster för finansiell analys och redovisning, 72212442 Programvaruutvecklingstjänster för finansiella system, 72212650 Programvaruutvecklingstjänster för operativsystem för persondatorer, 72212670 Programvaruutvecklingstjänster för realtidsoperativsystem, 72212990 Programvaruutvecklingstjänster för kalkylprogram och utvidgningar, 72212991 Programvaruutvecklingstjänster för kalkylprogram, 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85100000 Hälsovårdstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Generell del