Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leasing av arbetskläder till personal inom ordinärt och särskilt boende
Referensnummer: SN 2018/58.057
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 98311100 Tvätthantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser leasing inklusive transport, tvätt och lagning av arbetskläder till personal inom Socialförvaltningen (särskilt och ordinärt boende) i Markaryds kommun till en omfattning av ca 7 000 plagg.
Frågor och svar och kompletterande information under anbudstiden
Begäran om förtydligande, komplettering eller frågor skall vara ställda genom Visma OPIC Tendsigns anbudstjänst. Anbudsgivare ombeds att tänka på att ställa sina frågor och begäran om förtydligande i så god tid som möjligt.Den upphandlande myndighetens eventuella kompletteringar till förfrågningsunderlaget lämnas alltid genom Visma Tendsign support.Tekniska frågor om systemet ställs till Visma TendSign support per e-post: tendsignsupport@visma.com.Manual, instruktionsfilm och vanliga frågor och svar finns på www.tendsign.com/support.TendSign support har öppet vardagar 07.00-17.00.
Sista anbudsdag
Anbudet skall vara Markaryds kommun till handa senast 10.4.2019.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18110000 Arbetskläder för män, 98311000 Tvättinsamling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen