2. Förfarande
Förfarande
Titel: Frivillig Förhandsinsyn 2025 Rutinkemiinstrument
Beskrivning: 1 Upphandlande myndighet Region Norrbotten, (232100-0230) Robertsviksgatan 7 971 89 Luleå 2 Beskrivning av ärendet Meddelande om frivillig förhandsinsyn gäller förvärv av rutinkemiinstrument, enligt 10 kap. 5 § LOU. Region Norrbotten har för avsikt att tilldela kontrakt genom förhandlat förfa-rande utan föregående annonsering, enligt 6 kap. 12-19 §§ LOU. 3 Bakgrund till beslutet Laboratoriemedicin i Region Norrbotten behöver utöka antalet rutinkemiinstrument vid laboratoriet i Gällivare för att skapa redundans och en säker drift för en ökad patientsäker-het. Instrumentet ska vara kompatibelt med redan befintlig lösning för rutinkemi i Region Norrbotten. 4 Motivering av beslut Region Norrbotten avser i enlighet med denna förhandsinsyn teckna avtal med Abbott Scandinavia AB. Region Norrbotten har genomfört en RFI i januari 2025. Resultatet visar att det endast finns en leverantör på marknaden som kan leverera rutinkemiinstrument som är kompatibelt med redan befintliga instrument och uppfyller Region Norrbottens krav. 5 Beslut Region Norrbotten fattar beslut att anta Abbott Scandinavia AB som leverantör av ett inte-grerat immuno- och allmänkemiinstrument, i enlighet med informationen angiven i denna förhandsinsyn. Information om detta kommer att publiceras offentligt via Mercell Tend-sign. 6 Leverantörinformation Abbott Scandinavia AB Box 1498, SE-171 29 Solna Sverige 7 Avtalstecknande Kontrakt med antagen leverantör kommer att tecknas tidigast först sedan en avtalsspärr om tio dagar löpt ut. Avtal kan därför tecknas först 2025-02-11, förutsatt att kungörandet inte har blivit föremål för överprövning eller de fall där beslutet avbryts. Avtalsspärren räknas från och med dagen efter underrättelsen om tilldelningsbeslutet publi-cerats och offentliggjorts offentligt.
Intern identifierare: 25/11
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000