See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tandtekniska produkter
Beskrivning: Denna upphandling avser tandtekniska produkter. Region Västerbotten har för närvarande 33 st allmäntandvårdskliniker, specialistavdelningar där alla specialiteter finns representerade, utbildningstandvård och ca 300 st Tandläkarstuderande vid Tandläkar-högskolan i Umeå. Regionen har 2 st egna tandtekniska laboratorier, vars verksamhet även fortsättningsvis kommer att utföra tandtekniska arbeten. Upphandlingen är uppdelad i tio produktgrupper som utvärderas separat. Krav ur hållbarhet och miljöhänsyn är ställda i ska kravs dokument samt avtalsdokument.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85130000 Tandläkarvård och tillhörande tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: PRODUKTOMRÅDE 1.0 FAST TANDSTÖDD PROTETIK
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90324:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33130000 Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter, 33138000 Produkter för tandproteser och tandreglering, 33138100 Tandproteser, 33141821 Porslinständer, 33141822 Akryltänder, 33135000 Utrustning för tandreglering
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: PRODUKTOMRÅDE 2.0 AVTAGBAR PROTETIK
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90324:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: PRODUKTOMRÅDE 3.0 IMPLANTATPROTETIK
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90324:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: PRODUKTOMRÅDE 4.0 ORTODONTI
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90324:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: PRODUKTOMRÅDE 5.0 BETTFYSIOLOGI
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90324:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: PRODUKTOMRÅDE 6.0 APNÉ BIOBLOCK 1
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90324:Lot:6
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: PRODUKTOMRÅDE 7.0 APNÉ BIOBLOCK 2
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90324:Lot:7
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: PRODUKTOMRÅDE 8.0 ÖVRIGT KÄRNOR
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90324:Lot:8
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: PRODUKTOMRÅDE 9.0 ÖVRIGT SKELETT
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90324:Lot:9
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: PRODUKTOMRÅDE 10.0 ÖVRIGT IDROTTSSKYDD
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90324:Lot:10