2. Förfarande
Förfarande
Titel: Laboratorietjänster
Beskrivning: Orust kommun upphandlar ett ramavtal för laboratorietjänster som ska täcka kommunens löpande behov av provtagning, analyser och rapportering inom flera verksamhetsområden. Ramavtalet omfattar huvudsakligen analyser av: - Dricksvatten, avloppsvatten, recipientvatten, badvatten, grundvatten, dagvatten och lakvatten - Jord, slam, kompost och avfall - Livsmedel och råvaror - Andra prover och analyser kopplade till miljö-, vatten- och hälsoskydd, som kan tillkomma under avtalsperioden
Intern identifierare: Dnr. 58-2025
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71900000 Laboratorietjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71610000 Provning och analys av sammansättning och renhet, 71620000 Analystjänster, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000