769098-2024 - Resultat
Sverige – Motorfordon för särskilda syften – Anskaffa UGV-demonstrator Rheinmetall
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelAnskaffa UGV-demonstrator Rheinmetall
BeskrivningThe contract regards the procurement of one (1) demonstrator of the type unmanned ground vehicle, below called "UGV", for the needs of The Swedish Defence Materiel Administration, including military user and technician documentation, technical support, software documentation and education to a value of 488 536 EUR. The contract also includes the possibility to purchase spare parts and maintenance up to a value of 100 000 EUR. The purchased UGV-demonstrator will be used in the research project DAMM (Demonstrator Autonom Mångfunktionell Markplattform, in english "Demonstrator Autonomus Multifunctional Ground Vehicle") which is a collaboration between The Swedish Defence Materiel Administration, The Swedish Armed Forces, the Swedish Defence Research Agency and the Swedish Defence University. The UGV-demonstrator will constitute as a research tool for knowledge acquisition and will be tested in different experiments in an attempt to drive the technical development forward. The contractor/vendor is Rheinmetall Canada Inc. ((business corporation number 440020-8).
Intern identifierare24FMVU1783
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 34144000 Motorfordon för särskilda syften
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningFoT Marksystem är ett övergripande och långsiktigt forskningsprojekt som leds av Försvarsmakten och bedrivs i samarbete och samfinansiering med FOI, Försvarsmakten och Försvarshögskolan och där undersöker man framtida möjligheter inom området obemannade system (Unmanned Systems). Målet är att undersöka på vilket sätt armén skulle kunna använda sig av och/eller skydda sig mot obemannade system under markstrid. Obemannade system kan man redan idag se användas i t.ex. kriget mellan Ryssland och Ukraina och forskningsprojekt på området pågår idag i flera andra länder, däribland USA, England och Norge. För att fortsätta experimentera och forska och därigenom nå högre Technical Readiness Level (TRL-nivå) krävs plattformar för genomförande av försöksverksamhet. Drönare, eller UAV:er (Unmanned Aerial Vehicles) är en typ av obemannade system som köps och testas redan idag med hjälp av demonstratorer och nu vill FOI, FM, FMV och FH i delprojektet DAMM (Demonstrator Autonom Mångfunktionell Markplattform) köpa in demonstratorer av sorten obemannade markfordon, eller UGV:er (Unmanned Ground Vehicles). DAMM-projektet är i sin tur en del i det större forskningsprojektet FoT Marksystem. Pengar till FoT Marksystem-projektet äskades ifrån Försvarsstaben och beviljades på anslag 1.4 i slutet av år 2022. Ca 30 miljoner SEK är avsatt till DAMM-projektet. De planerade inköpen av demonstratorer inom DAMM-projektet kommer i detta sammanhang utgöra en liten del i den totala forskningsbudgeten för området autonomi (även om avgränsning görs för markdomänen). Enligt fastställd projektplan 23FMV4282-2, Projektplan AT.9236040 Autonom mångfunktionell markplattform 23-26 (bilaga 1) ska totalt fyra (4) UGV-system upphandlas mellan åren 2024-2026 (genom separata upphandlingar). Denna upphandling avser upphandling av en eller två UGV-system från samma tillverkare. Leverans tidigast hösten 2024 och senast under 2025. UGV:erna som avses användas inom DAMM-projektet kan sägas utgöra forskningsverktyg för kunskapsuppbyggnad och för att driva teknisk utveckling framåt. TRL-nivån för detta projekt bedöms vara 3-4, dvs. en experimentell nivå. De olika UGV:erna har olika funktioner och användningsområden och kommer beprövas i olika experiment skilda ifrån varandra för att komplettera studien. UGV:erna har i dagsläget vissa autonoma funktioner på relativt låg TRL-nivå och är endast lämpade att kunna användas i forskningssyfte. De är fortfarande under utveckling hos leverantören och är ännu inte tillämpliga i "normal militär kontext". Andra försvarsländer bedriver i nuläget liknande forskningsprojekt på det här specifika området. Inom DAMM-projektet ska UGV:erna först prövas och utvärderas av FOI. Sedan ska de genomgå tester utav soldater och på det sättet skall projektet kunna peka ut vilka funktioner det finns behov av för den svenska armén. En annan viktig aspekt är även att i det fall obemannade system inte skulle användas av den svenska armén i strid i framtiden, så behöver soldaterna ändå kunna öva emot denna typ av system ifall motståndaren skulle använda sig av det. UGV:erna kommer också att användas för FoU-verksamhet i andra uppdrag och kommande forskningsuppdrag närmaste åren. Genom att dela resultat och rapporter med flera samarbetspartners (industri, universitet, myndigheter samt genom internationella samarbetsforum) får Sverige ta del av resultat från parallell forskning som genomförs av andra aktörer för att på så sätt kunna validera eller komplettera varandras forskningsresultat. Likaså kan olika typer av experiment delas upp mellan samarbetsparterna och därigenom spara tid och resurser. Man avser även att publicera forskningsresultat i den mån dessa inte är sekretessbelagda, för att industrin ska kunna ta del av resultatet. På så sätt får industrin en chans att vidareutveckla teknikerna i den här typen av system, vilket främjar konkurrensen.
Intern identifierareAnskaffa UGV-demonstrator Rheinmetall