769139-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Bevaknings- och säkerhetssystem – Larm- och passersystem samt Låssmedstjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelLarm- och passersystem samt Låssmedstjänster
BeskrivningUpphandlande myndighet är Sigtuna kommun. Sigtuna kommun bjuder in till anbudsgivning i upphandling av inbrottslarm, passersystem, lås och låssmedstjänster. I upphandlingen deltar även Sigtuna Vatten & Renhållning AB (SIVAB). Avtal med med en (1) leverantör för successiva avrop utifrån behov avses att tecknas. Låssmedstjänster omfattar service på beställares alla befintliga låssystem, både mekaniska och elektroniska. Nyinstallationer av alla system i projekt av nybyggnationer och även utbyte av befintliga system när de omfattas av säkerhetsklassningen 2. Sigtuna kommun förvaltar, underhåller och hyr ut ett variationsrikt fastighetsbestånd av samhällsfastigheter så som skolor och förskolor, kulturskola, idrottsanläggningar, kontor, bibliotek, museum, fritidsgårdar och omsorgsboenden m.m. Beräknat värde på detta kontrakt är 38.000.000 SEK.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelLås-och larmtjänster
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:85463:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 31625300 Inbrottslarmssystem, 98395000 Låssmedstjänster, 44521100 Lås, 50000000 Reparation och underhåll