76958-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Taxitjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Taxitjänster 2023
Referensnummer: 23.3-15934-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60120000 Taxitjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av taxitjänster.
Upphandlingen kommer att resultera i ett Ramavtal där alla statliga myndigheter och ett antal andra upphandlande myndigheter kommer att kunna tillgodose sina behov av taxitjänster. Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på Ramavtalet till 328 MSEK exklusive moms under dess löptid om 48 månader. Kammarkollegiet kommer att tilldela Ramavtal till en (1) Ramavtalsleverantör.
Ramavtalet beräknas träda i kraft 2023-06-03, om upphandlingen inte blir föremål för överprövning, och löper därefter under en period av högst 48 månader.
Kammarkollegiet kommer att tilldela Ramavtal till en (1) Ramavtalsleverantör.
Sista tidpunkt för att lämna anbud är 2023-03-06 23:59.
Tilldelningsbeslut beräknas fattas under andra kvartalet 2023.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på Ramavtalet till totalt 82 MSEK exklusive moms per år. Uppskattningen grundas på statistik från nuvarande Ramavtal för juni-dec 2019. Under normala omständigheter skulle Kammarkollegiet uppskatta omsättningen på Ramavtalet i relation till föregående år men eftersom pandemin har påverkat resebranschen kraftigt, vilket resulterat i lägre omsättning, har Kammarkollegiet valt att utgå ifrån 2019 års statistik.
Vidare grundas den uppskattade omsättningen på information som Avropsberättigade inkommit med gällande uppskattat behov.
Kammarkollegiet garanterar inte någon försäljningsvolym eller liknande.
Taxitjänster får avropas upp till en sammanlagd omsättning om 490 MSEK exklusive moms under Ramavtalets löptid.
Den sammanlagda omsättningen överstiger den uppskattade omsättningen då Kammarkollegiet, vid beräkning av den sammanlagda omsättningen, har tagit i beaktande att det finns ett antal faktorer som kan påverka omsättningen positivt i det kommande Ramavtalet. Kammarkollegiet ser en utveckling av myndigheters verksamheter vilket kan öka behovet av taxitjänster. Den sammanlagda omsättningen grundas även på att fast pris används för tjänsterna samt att prisökningar till följd av prisjusteringar under ramavtalsperioden kan leda till en ökad omsättning främst med beaktande av ökade bränslekostnader. Med hänsyn till ovan beskrivna faktorer anser Kammarkollegiet att den sammanlagda omsättningen är proportionerlig.
Om den sammanlagda omsättningen uppnås kan Avrop inte längre ske från Ramavtalet under resterande del av Ramavtalets löptid. Ramavtal och Kontrakt äger även efter att den sammanlagda omsättningen uppnåtts fortsatt giltighet och ramavtalsvillkoren ska tillämpas i sin helhet. Kammarkollegiet förbehåller sig rätten att stänga Ramavtalet för Avrop i förtid om det vid redovisning eller avstämning uppmärksammas att 90 procent eller mer av den sammanlagda omsättningen för Ramavtalet uppnåtts, samt att Kammarkollegiet bedömer det som sannolikt att den sammanlagda omsättningen kommer att överskridas under kommande redovisningsperiod.
Avropsberättigade
Ramavtalet kan användas för Avrop av nedan angivna upphandlande myndigheter. Dessa benämns Avropsberättigade.
Avropsberättigad genom förordningMyndigheter under regeringen är berättigade att genomföra Avrop med stöd av förordningen (1998:796) om statlig inköpssamordning. Se det allmänna myndighetsregistret på SCB:s webbplats. Se förordningen (2007:755) om det allmänna myndighetsregistret för information om dessa myndigheter.
Avropsberättigad genom bekräftelse
Myndigheter under riksdagen och andra offentligt styrda organ enligt 1 kap. 18 § och 22 § lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU), deltar med stöd av att de har lämnat bekräftelse till Kammarkollegiet på att de önskar vara Avropsberättigade. Av bilaga Avropsberättigade framgår vilka upphandlande myndigheter som kan genomföra Avrop utöver de som är Avropsberättigade med stöd av förordningen enligt ovan. Om hela eller delar av Avropsberättigads verksamhet genom omorganisation överförs till annan juridisk person och behovet som omfattas av Ramavtalet helt eller delvis övertas av den andra juridiska personen är även denne Avropsberättigad.