769727-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Datorer och datamateriel – IT-partner
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelIT-partner
BeskrivningSLU upphandlar en IT-partner med uppdrag att förse universitetet med IT-relaterade varor och tjänster. IT-partnern ska bland annat leverera licenser, produkter och dess tillbehör, tjänster, kompetens och utveckling för nuvarande och kommande behov. IT-partnern ska samarbeta med SLU för att uppnå de krav som ställs på kontinuerlig utveckling och anpassning av IT-miljön över tid.
Intern identifierareSLU ua 2023.2.4.4-2858
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 30200000 Datorer och datamateriel
Ytterligare klassificering (cpv): 30213000 Persondatorer, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 48517000 IT-programvara, 72260000 Programrelaterade tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelAnbudsgivare
BeskrivningObligatoriska krav, text, ja/nej
Ytterligare klassificering (cpv): 30213000 Persondatorer, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 48517000 IT-programvara, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72260000 Programrelaterade tjänster
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelVara/Tjänst
BeskrivningSLU avser teckna ramavtal med en IT-partner med uppdrag att leverera IT-produkter, programvaror samt tillhörande tjänster enligt beskrivning i kapitel 3. Syftet är att avtala en strategisk samarbetspartner med bred och gedigen kunskap inom efterfrågade områden. Leverantören ska ha kapacitet att leverera mot större organisationer samt ha erfarenhet av att arbeta med strategisk IT-utveckling och leveranser mot offentlig sektor. Leverantören ska se till helheten och ge stöd i val av tekniska lösningar och den fortsatta utvecklingen genom ett långsiktigt engagemang. Ett urval av aktuella produkter och tjänster framgår av bilaga 5. Prisformulär vilken återger SLU:s nuvarande behov. Ordinarie sortiment är inte fast utan förändras regelbundet till följd av digital utveckling och leverantören har som uppgift att samarbeta med SLU i syfte att hålla utbudet uppdaterat. Även övrigt sortiment inhandlas i viss mån. Leveranser sker i huvudsak till SLU:s huvudorter Uppsala, Alnarp och Umeå men även andra verksamheter inom SLU köper produkter och tjänster i mindre omfattning. Hållbarhet De varor och tjänster som levereras inom ramavtalet ska präglas av en hög grad av hållbarhet. SLU vill därför särskilt uppmärksamma anbudsgivaren på att det i samtliga delar av upphandlingsdokumenten kan finnas krav, kriterier eller villkor för att säkerställa social, miljömässig eller ekonomisk hållbarhet, liksom tillgänglighet och användbarhet för olika användare. SLU har som mål att nå 100 % cirkulär IT vilket innebär att ett livscykelperspektiv alltid ska beaktas. Volymangivelsen utgör ingen garanti och anbudsgivaren ska leverera det verkliga behovet. Takvolymen om 260 MSEK avser den omfattning som maximalt kan komma att avropas under avtalsperioden. Om ramavtalets omsättning uppgår till avtalad takvolym har beställaren rätt att säga upp avtalet med omedelbart upphörande. Helt eller delat anbud SLU har för avsikt att teckna avtal med en (1) leverantör och anbud ska avse hela behovet.