Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ortodontimaterial
Referensnummer: HSN/245/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33138000 Produkter för tandproteser och tandreglering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingsgrupperna är:
Band
Brackets
Bågar
Elastomerer med tillbehör
Prefabricerad aktivator
Bondingmaterial
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 1 600 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Ortodontiska band inkl tillbehör
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33138000 Produkter för tandproteser och tandreglering, 33130000 Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter, 33141800 Förbrukningsartiklar för tandvård, 33135000 Utrustning för tandreglering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ortodontiska brackets, ej förklistrade
Del nr: 2
Tuber till molarer
Del nr: 3
Ortodontiska bågar
Del nr: 4
Ortodontiska elastomerer och ortodontiska tillbehör
Del nr: 5
Prefabricerad aktivator, typ LM aktivator eller motsvarande.
Del nr: 6
Bondingmaterial för brackets och tuber - ljushärdande, kapsel
Del nr: 7
Bondingmaterial för brackets och tuber - ljushärdande, spruta
Del nr: 8
Bonding för ortodontisk behandling - ljushärdande för band, spruta
Del nr: 9
Bondingmaterial för retainers - ljushärdande, kapsel
Del nr: 10