See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ny stamnätsstation 420/145kV i Tandö
Beskrivning: Entreprenaden avser ny stamnätstation 420/145kV i Tandö. Tandö c:a 25 km norr om Malung i Dalarna. Stationen kommer bestå av tre (3) 145 kV utomhus ledningsfack, tre (3) 145 kV samlingsskenor, två (2) transformatorfack, två (2) krafttransformatorer 420/145 kV, 500 MVA och kontrollutrustning. Beställaren tillhandahåller krafttranformatorerna.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45315300 Anläggningar för elförsörjning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Tandö
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94733:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 31214000 Ställverk, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster