77024-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Socialt arbete
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trygghetsskapande och brottsförebyggande arbete i Farsta
Referensnummer: 2.2.2-85/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85310000 Socialt arbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar trygghetsskapande och brottsförebyggande insatser såsom uppsökande, motiverande och stödjande insatser riktade till ungdomar och unga vuxna i huvudsak i stadsdelen Farsta strand, på uppdrag av Farsta stadsdelsnämnd.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 98133100 Samhällsförbättringar och stödtjänster till befolkningen
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget består av tre deluppdrag som ska vara sammanvävda, dels ett uppsökande och motiverande arbete riktat mot ungdomar och unga vuxna som befinner sig i så kallade riskmiljöer, dels ansvar för drift och innehåll i en mötesplats/lokal och dels ansvar för en områdesvärdsverksamhet som erbjuder unga vuxna arbete för att bidra till tryggheten i stadsdelen.