770477-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster – Tekniska Konsulter Gävle Hamn
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tekniska Konsulter Gävle Hamn
Beskrivning: Ramavtal gällande Tekniska konsulter för uppdrag inom Gävle Hamn. Anbud kan lämnas på ett eller flera affärsområden, minst kompetensnivå fyra måste kunna offereras per varje affärsområde som anbud lämna på.
Intern identifierare: GHAB-2025-002
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel, 34930000 Marin utrustning, 34931000 Anläggning till hamnar, 34990000 Regler-, säkerhets-, signal- och belysningsutrustning, 34998000 Regler-, säkerhets- eller signalutrustning för hamnar, 63000000 Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster, 63520000 Transportförmedling, 63523000 Hamntjänster och spedition, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71311230 Järnvägsingenjörstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313100 Konsulttjänster för bullerkontroll, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71323000 Teknisk konstruktion av process- och produktionsindustrin, 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71420000 Landskapsarkitektur, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90710000 Miljöledning, 90711000 Miljökonsekvensbedömning utom för byggprojekt, 90740000 Spårning, övervakning och återställning av förorenande ämnen, 90742000 Tjänster med avseende på buller
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Ramavtal gällande Tekniska konsulter för uppdrag inom Gävle Hamn
Intern identifierare: Tekniska Konsulter Gävle Hamn