77048-2018 - ResultatSverige-Kristanstad: Hälso- och sjukvård samt socialvård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Öppen specialistvård för kommunerna Eslöv, Höör och Hörby
Referensnummer: 1702430
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser sjukvårdstjänster, öppen specialistvård. Upphandlingen avser att utifrån befolkningens behov förbättra och förstärka den öppna specialiserade sjukvården i kommunerna Eslöv, Höör, Hörby och övriga kommuner i Skåne, samt avlasta den sjukhusbaserade vården. Avtalstid 2018-05-01 - 2022-04-30, förlängning upp till två (2) år. Avtalet:takersättning på 36 MSEK per år vid avtalsstart för alla tre delområdena. Option: upp till 45 procents höjning per delområde.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85100000 Hälsovårdstjänster, 85110000 Sjukhustjänster och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser sjukvårdstjänster, öppen specialistvård. Upphandlingen avser att utifrån befolkningens behov förbättra och förstärka den öppna specialiserade sjukvården i kommunerna Eslöv, Höör, Hörby och övriga kommuner i Skåne, samt avlasta den sjukhusbaserade vården. Avtalstid 2018-05-01 - 2022-04-30, förlängning upp till två (2) år. Avtalet: takersättning på 36 MSEK per år vid avtalsstart för alla tre delområdena. Option: upp till 45 procents höjning per delområde.