77049-2017 - ResultatSverige-Norrköping: Personbilar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av leasingtjänster och administration avseende leasingbilar.
Referensnummer: Ä-2016-005068
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34110000 Personbilar
II.1.4.
Kort beskrivning
LFV är ett affärsverk med ca 1 200 anställda som driver flygtrafiktjänst för civila och militära kunder. LFV finns på 23 flygplatser från och i 3 kontrollcentraler.
Syftet med upphandlingen är att teckna ett avtal avseende leasingtjänster och administration av förmånsbilar, tjänstebilar och personalbilar. Efterfrågade tjänster är avsedda att användas av LFV som erbjudande till medarbetare i form av förmån alternativt löneväxling och leasingbilen kan vara ett arbetsredskap.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66110000 Banktjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen