77063-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Vägtransporter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bohagstransporter Utrikes
Referensnummer: FM2019-1501
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar transporter av privat bohag (dörr till dörr) för utlandstjänstgörande personal. Under 2017 genomfördes drygt 100 bohagstransporter till och från Sverige, och till och från destinationer runt om i världen till ett värde om ca 6,5 MSEK. Större delen av bohagstransporterna äger rum under sommarhalvåret med tyngdpunkt på månaderna juni, juli och augusti.
Tjänsten Bohagstransport omfattar bl.a:
Besiktning av flyttgods i kundens hem samt framtagning av offert
Transport av bohag från den nuvarande bostaden till den nya bostaden
Ned- och uppackning i bostäderna
Ned – och uppbärning till/från bostäderna
Nödvändig emballering av bohag där erforderligt packningsmaterial tillhandahålls av transportören
Omhändertagande av packningsmaterialet efter utförd bohagstransport.
Godset transporteras som regel med bil eller båt men kan i förekommande fall även ske med flyg beroende på destinationsort.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
— Besiktning av flyttgods i kundens hem samt framtagning av offert
— Transport av bohag från den nuvarande bostaden till den nya bostaden
— Ned- och uppackning i bostäderna
— Ned – och uppbärning till/från bostäderna
— Nödvändig emballering av bohag där erforderligt packningsmaterial tillhandahålls av transportören
— Omhändertagande av packningsmaterialet efter utförd bohagstransport.