Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av IT-konsulttjänster
Referensnummer: AD71-2021/134
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling genomförs av Patent- och registreringsverket (PRV) och avser IT-konsulttjänster (Både resurskonsulter- och uppdragskonsulter).
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
PRV uppskattar upphandlingens värde till ca 50 000 000 SEK baserat på historisk data. Observera att detta är en uppskattning och att PRV inte förbinder sig att avropa någon exakt volym avseende IT-konsulttjänster.