Huvudsaklig CPV-kod 33110000 Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Centrum för medicinsk bildvetenskap och visualisering, CMIV, vid Linköpings universitet avser att anskaffa en datortomograf med fotonräknardetektor med högsta kliniska prestanda som möjliggör nya banbrytande forskningsmöjligheter.