See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Utförande av uppdrag avseende arbeta med kunskap och analys inom måltidsturism
Beskrivning: Jordbruksverket upphandlar uppdragstagare som ska arbeta med kunskap och analys inom måltidsturism. Detta ska ge förutsättningar för de svenska måltidsturismföretagen att utvecklas. Upphandlingen riktar sig mot en primär målgrupp och en sekundär målgrupp. Det finns ett behov av att sprida information och öka kunskapen om måltidsturism i Sverige. En efterfrågan om att uppdatera nationell information och kunskapsbas om måltidsturism utifrån omvärldens förändringar är identifierad. Detta behövs för att möjliggöra en samsyn och gemensam kunskapsgrund för att kunna driva måltidsturismens utveckling. Genom kunskapen skapas en grundläggande förståelse för vad som är avgörande för att svensk måltidsturism ska vara attraktiv i framtiden. Uppdraget bidrar därmed till ökad kunskap som utvecklar Sveriges matkultur och måltidsupplevelser. Kunskapen ska spridas till berörda aktörer som arbetar med måltidsturism i Sverige. En pågående utlysning som handlar om platsutveckling genom måltidsturism kompletterar uppdraget. Utlysningen syftar till att arbeta med platsutveckling genom måltidsturism och består av två delar. Den ena består av nationell modellutveckling och samordning och den andra av ett antal projekt som arbetar med platsutveckling på geografiskt spridda platser runt om i Sverige. Upphandlad leverantör i denna upphandling ska samverka med projekten inom utlysningen.
Intern identifierare: 3.2.11-05876/2024
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 98110000 Tjänster tillhandahållna av företags-, yrkes- eller specialistorganisationer
Ytterligare klassificering (cpv): 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling, 79900000 Diverse företags- och övriga tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Generell del vid upphandling