Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elektroaukustiskt ljud - Ljudgivare
Referensnummer: 23/113
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Aujustisk ljud - ljudgivnig tillsammans med M95 Publikt varningssystem för Sverige. Systemet inkluderar ca 4500 sirener placerade över hela landet. DE flesta sirener är pneumatiska med en kompressor.
Vanligaste varningarna är "Viktigt meddelande till allmänheten, beredskapslarm, flyglarm, faran över"
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 32500000 Telekommunikationsmateriel, 35240000 Sirener, 48810000 Informationssystem, 79714000 Övervakningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se. föregående beskrivning av funktion.