Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Möbler och inredning skola
Referensnummer: 2.2-5131-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39100000 Möbler
II.1.4.
Kort beskrivning
Inom ramen för SiS ungdomsvård ingår uppdraget att bedriva skolverksamhet för grund- och gymnasieelever. SiS är huvudman för skolverksamheten. Ungdomshemmen har en tilldelad målgrupp enligt specifika vårdbehov och med inriktning mot grundskola eller gymnasieskola. Myndigheten behöver utrusta sina skollokaler för att möjliggöra en flexibel och snabb omställning från den ena målgruppen till den andra utifrån socialtjänstens behov av platser. SiS planerar att under år 2020 utrusta 6 - 8 nya skolor med möbler och inredning. Utöver dessa skolor har SiS befintliga skolor igång vid övriga ungdomshem som även de ska ha möjlighet att göra kompletterande inköp av skolmöbler från denna upphandling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39100000 Möbler, 39200000 Inredning, 39515000 Gardiner, draperier, gardinkappor och rullgardiner, 42620000 Svarvar, borr- och fräsmaskiner, 42715000 Symaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inom ramen för SiS ungdomsvård ingår uppdraget att bedriva skolverksamhet för grund- och gymnasieelever. SiS är huvudman för skolverksamheten. Ungdomshemmen har en tilldelad målgrupp enligt specifika vårdbehov och med inriktning mot grundskola eller gymnasieskola. Myndigheten behöver utrusta sina skollokaler för att möjliggöra en flexibel och snabb omställning från den ena målgruppen till den andra utifrån socialtjänstens behov av platser. SiS planerar att under år 2020 utrusta 6-8 nya skolor med möbler och inredning. Utöver dessa skolor har SiS befintliga skolor igång vid övriga ungdomshem som även de ska ha möjlighet att göra kompletterande inköp av skolmöbler från denna upphandling.
Inredning och maskiner till slöjdverksamhet
Del nr: 2
Gardiner
Del nr: 3